Γιορτή 25ης Μαρτίου 2022

Σχολική γιορτή για την επέτειο

της Ελληνικής Επανάστασης

25 Μαρτίου 2022

Ξαναγυρνώντας  σιγά –σιγά σε ρυθμούς κανονικότητας, καταφέραμε φέτος να γιορτάσουμε κανονικά την επέτειο των 200 συν 1 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821, την πιο σημαντική γιορτή για το έθνος μας , μιας και σηματοδοτεί την απελευθέρωση από μακραίωνη σκλαβιά και είναι η απαρχή της νεότερης Ελλάδας.

Τη σχολική μας γιορτή πλαισίωσαν κυρίως μαθητές της τρίτης τάξης , οι οποίοι το προηγούμενο διάστημα διδάχτηκαν στο μάθημα της ιστορίας τα γεγονότα της περιόδου. Παράλληλα με τα κείμενα που εξέθεταν τα γεγονότα, οι μαθητές διάβασαν αποσπάσματα από ιστορικά και λογοτεχνικά κείμενα.  Η χορωδία του σχολείου μας και η χορευτική μας ομάδα έδωσαν για άλλη μια φορά το παρών συμπληρώνοντας την εορταστική μας εκδήλωση με τραγούδια και ρυθμούς που μας θύμισαν το παρελθόν και ζωντάνεψαν την παράδοσή μας.

Το 5ο Γυμνάσιο ευχαριστεί τους μαθητές και τις μαθήτριες για την προσπάθεια  και τη συμμετοχή τους.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.