ΦΥΣΙΚΗΣ Ε.Ε.Φ.

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικής

Η Ένωση Ελλήνων Φυσικών (Ε.Ε.Φ.) διοργανώνει κάθε χρόνο τον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικής Γυμνασίου “Αριστοτέλης” για τους/τις μαθητές/τριες των Α ́, Β ́, Γ ́ τάξεων των Γυμνασίων της χώρας. Η διοργάνωση γίνεται από  κοινού το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών / Τμήμα Φυσικής και η Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση.

.

11ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Γυμνασίου 2023

Ο Πανελλήνιος μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Γυμνασίου “Αριστοτέλης” 2023, και για τις τρεις τάξεις του Γυμνασίου, θα διενεργηθούν την Παρασκευή 10 Μαρτίου 2023 και ώρα 12:00.

• Οι ενδιαφερόμενοι/ες μαθητές/τριες θα υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στο σχολείο τους, μέχρι την Τρίτη 7 Μαρτίου 2023.
  • Ο διαγωνισμός θα έχει διάρκεια δυο (02) ώρες για τους/τις μαθητές/τριες των τριών τάξεων του Γυμνασίου και θα διενεργηθεί ενδοσχολικά στα Γυμνάσια που θα δηλώσουν συμμετοχή.
  • Η εξεταστέα ύλη για την κάθε τάξη του Γυμνασίου θα είναι η διδακτέα ύλη της κάθε τάξης, η οποία – κατά προσέγγιση – προβλέπεται με βάση τα Προγράμματα Σπουδών ή τροποποιήσεις τους έως την εβδομάδα του Διαγωνισμού.
  • Συνιστάται στους/στις μαθητές/τριες κατά τη διάρκεια των Διαγωνισμών να έχουν μαζί τους υπολογιστή τσέπης, αλλά όχι κινητό τηλέφωνο του οποίου η κατοχή και χρήση απαγορεύεται σε όλη τη διάρκειά τους.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.