Επίσκεψη στο Μανδράκι

Στις 17 Μαρτίου, οι μαθητές των τμημάτων Β3 και Β4, πραγματοποίησαν μια περιήγηση στο Μανδράκι προκειμένου να γνωρίσουν από κοντά την ιστορία και την αρχιτεκτονική των κτηρίων της Ιταλοκρατίας. Αφορμή για την πραγματοποίηση της επίσκεψης, υπήρξαν οι δράσεις μας στο πλαίσιο δημιουργίας δικτύων μεταξύ των σχολείων οι οποίες και θα κορυφωθούν σε μια διαδικτυακή συνάντηση τριών σχολείων, του 5ο Γυμνασίου Ρόδου, του 1οΓυμνασίου Χανίων και του Λυκείου ‘FracescoMaurilico’, στη Μεσσήνη της Σικελίας. Η περιήγηση ξεκίνησε από τη Νέα Αγορά και συνεχίστηκε κατά μήκος της Λεωφόρου Ελευθερίας όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ακούσουν από τον υπεύθυνο της δράσης κ. Παπαγιαννούλη Ιωάννη, σημαντικές πληροφορίες κυρίως για την αρχιτεκτονική των κτηρίων και τη χρήση τους κατά τη διάρκεια της Ιταλοκρατίας.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.