Επίσκεψη στο Νεστορίδειο Μέλαθρο

Την Τρίτη, 05-04-2022, τα τμήματα Α2 και Α3 του σχολείου μας, με συνοδούς τις φιλολόγους τους κ. Καραμανώλη Ειρήνη και Σαχλού Ευστρατία επισκέφθηκαν το Νεστορίδειο Μέλαθρο Ρόδου, στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής γλώσσας και συγκεκριμένα της 6η ενότητας, που αφορά στα μουσεία. Τα παιδιά, σε συνεργασία με το τμήμα ένταξης και τις εκπαιδευτικούς κ. Κούκουλα Γεωργία και Παπαγεωργίου Νικολέττα, είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά έργα διακεκριμένων ζωγράφων, αλλά και την έκθεση του Βάλια Σεμερτζίδη. Η δράση στέφθηκε με επιτυχία, καθώς οι μαθητές δημιούργησαν στον εκθεσιακό χώρο, είτε μελετώντας ομαδικά τη θεματολογία κάποιου ζωγράφου είτε σχεδιάζοντας και τα ίδια πίνακες γνωστών ζωγράφων.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.