Εκπαιδευτική Εκδρομή στο Σύλλογο Φαέθων

Εκπαιδευτική Εκδρομή στο Σύλλογο “Φαέθων”

& σε Ελαιοτριβείο στον Αρχάγγελο

Στο πλαίσιο του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων «Διατροφή και αειφορία» πραγματοποιήθηκε επίσκεψη των τμημάτων Α2, Α3, A4 και Α5 στο σύλλογό προστασίας του μικρόσωμου αλόγου “Φαέθων” και στο σύγχρονο ελαιοτριβείο «Γέροντας στον Αρχάγγελο».

Τα αλογάκια της Ρόδου, που ζωολογικά ανήκουν στην οικογένεια EQUUS CAVALLUS CAVALLUS. Μελέτες Ελλήνων και ξένων ερευνητών που έχουν γίνει κατά καιρούς προσδιορίζουν το ροδίτικο αλογάκι ως απόγονο του αλόγου του Ελληνικού αρχιπελάγους. Το άλογο αυτό ευημερούσε για χιλιετίες στα νησιά του αιγαίου και στα παράλια της ανατολικής Μεσογείου. Τα αλογάκια της φυλής της Ρόδου έχουν ένα χαρακτηριστικό που τα κάνει μοναδικά. Το ροδίτικο αλογάκι είναι από τα ποιο μικρόσωμα άλογα στον κόσμο. Αυτό δε που κάνει το αλογάκι μας πολύτιμο είναι ότι η μικροσωμεία του αυτή είναι αποτέλεσμα φυσικής επιλογής και όχι ανθρώπινης παρέμβασης.

Οι μαθητές/τριες ήρθαν σε επαφή με τα άλογα, τα παρατήρησαν, τα χάιδεψαν, τα τάισαν καρότα και με τις οδηγίες του φροντιστή. Γνώρισαν την αξία αυτού του περιβαλλοντικού και πολιτιστικού θησαυρού, του μικρόσωμου αλόγου της Ρόδου και τη σημασία του για τη Ρόδο και την αειφορία. Επίσης, επισκεφθήκαμε το υπερσύγχρονο ελαιότριβειο «Γέροντας» και είδαμε τη διαδικασία παραγωγής του διατροφικού θησαυρού της Ρόδου, του ελαιολάδου.

Οι συνοδοί καθηγητές, κ. Χατζηνικόλα Χαριστούλα, κ. Γιακουμάκης Γαβριήλ, κ. Κώτης Κωνσταντίνος, κ. Μοσχούς Νικόλαος, κ. ΣκιαθίτηςΓιάννης, κ. Ματσίγκου Αντωνία και κ. Καλούτσα Κατερίνα.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.