Επίσκεψη στο Κατάλυμα της Ισπανίας & την Παναγιά του Κάστρου

Επίσκεψη στο Κατάλυμα της Ισπανίας

& την Παναγιά του Κάστρου

(Γράφουν οι μαθητές των τμημάτων Β3 και Β4)

Την 11η Νοεμβρίου, ημέρα Παρασκευή, οι μαθητές των Β3 και Β4 τμημάτων, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών κ. Σαχλού, κ. Λεντή, κ. Γιαλλούρη και κ. Κούκουλα, επισκεφθήκαμε το Κατάλυμα της Ισπανίας και την Παναγιά του Κάστρου, που βρίσκονται στην Παλαιά Πόλη της Ρόδου.

Η επίσκεψη στους χώρους έγινε εκ περιτροπής, με τις αρχαιολόγους κ. Ψαρολογάκη και κ. Γιακουμάκη να μας ταξιδεύουν στην ιστορία και τον πολιτισμό του τόπου, με την πλούσια σε υλικό και τόσο ενδιαφέρουσα ξενάγησή τους. Εντυπωσιακά ήταν τα μαρμαρωτά και τα κιονόκρανα της Παναγιάς, καθώς και τα οικόσημα των Ιωαννιτών Ιπποτών στο Κατάλυμα της Ισπανίας, αλλά και ο συνολικός διάκοσμος των χώρων. Οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στις αρχαιολόγους, οι οποίες μας μάγεψαν με την αφήγηση και τις περιγραφές τους.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.