KIDS SAVE LIVES Εκπαίδευση στις Βασικές Δεξιότητες Υποστήριξης Ζωής

Το σχολείο μας συμμετείχε σε ένα διαφορετικό από τα άλλα, ενδιαφέρον και εξαιρετικά χρήσιμο πρόγραμμα, ένα πρόγραμμα Βασικής Υποστήριξης της Ζωής. Το εκπαιδευτικό αυτό πρόγραμμα, που έχει την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, προσφέρθηκε δωρεάν από τους πιστοποιημένους εθελοντές του ανθρωπιστικού οργανισμού «KIDS SAVE LIVES» σε συνεργασία με την Euromedica.

Σκοπός του προγράμματος ήταν η εκπαίδευση της σχολικής κοινότητας στη Βασική Υποστήριξη της Ζωής, τις Πρώτες Βοήθειες, την Πρόληψη και τις νέες Τεχνολογίες που σώζουν ζωές.

Το πρόγραμμα διήλθε από 3 φάσεις.

Αρχικά, οι μαθητές/τριες των τμημάτων Β1 και Β5 παρακολούθησαν, στις 20 Μαρτίου 2024, το  iSAVElives FREE WEBINAR. Ήταν το Πρόγραμμα θεωρητικής εκπαίδευσης First Responders / Πρώτων Ανταποκρινόμενων της Κοινότητας, σε θέματα Πρώτων Βοηθειών, Απινιδωτών, Τεχνολογίας και Διάσωσης και είχε διάρκεια 2 ώρες.

Οι συμμετέχοντες/ουσες μαθητές/τριες  μπορούν να κατεβάσουν τις  ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ τους ΕΔΩ.

Στη συνέχεια, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου που ανέλαβαν το συντονισμό της δράσης, κ. Φλώρα Ρεΐση, Φιλόλογος  ΕΑΕ και κ. Γεωργία Γούλα, Θεολόγος, έλαβαν τη βασική εκπαίδευση BASIC LIFE SUPPORT, αποκτώντας δεξιότητες στην χορήγηση υψηλής ποιότητας Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης (ΚΑΡΠΑ) και στη χρήση Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή. Η εκπαίδευση ήταν διάρκειας 6 ωρών και υλοποιήθηκε, στις 26 Μαρτίου 2024, στο χώρο της Euromedica.

Οι κ.κ. Φλώρα Ρεΐση και Γεωργία Γούλα αξιολογήθηκαν επιτυχώς  (σε εκπαιδευτικά προπλάσματα συνδεδεμένα με ειδικό λογισμικό που παρέχει ακριβή ποσοστιαίο δείκτη αξιολόγησης (%) και απέκτησαν την Πιστοποίηση του European Resuscitation Council: BASIC LIFE SUPPORT (BLS) και τη Διεθνή Πιστοποίηση Ανανήπτη (First Responder).

Τέλος, οι μαθητές/-τριες των τμημάτων Β1 και Β5 παρακολούθησαν το iSAVElives HANDS ON (από τη ΘΕΩΡΙΑ στην ΠΡΑΞΗ), βιωματικό πρόγραμμα κατά το οποίο είχαν την ευκαιρία να ασκηθούν στις δεξιότητες Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης και τοποθέτησης θύματος σε θέση Ανάνηψης. Η εκπαίδευση πραγματοποιήθηκε στις 29 Μαρτίου 2024, στο 4ο ΓΕΛ Ρόδου. Τους/τις μαθητές/τριες συνόδεψαν οι υπεύθυνες για τη δράση εκπαιδευτικοί, κ. Φλώρα Ρεΐση και κ. Γεωργία Γούλα.

Ήταν μια αξέχαστη και πλούσια εμπειρία. Η συμμετοχή των μαθητών/-τριών ήταν μαζική και ενθουσιώδης. Πέραν από το γεγονός ότι απέκτησαν γνώσεις και δεξιότητες ζωής, συνειδητοποίησαν την αξία της εθελοντικής προσφοράς στην κοινότητα, κατάλαβαν ότι η επιβίωση του συνανθρώπου μας είναι και δικής μας ευθύνη και ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση από το να σώζεις τη ζωή του διπλανού σου.

Κατεβάστε δωρεάν το:

I SAVE LIVES APPLICATION:

μια διαδικτυακή εφαρμογή iSAVElives που δημιουργήθηκε από τον Σύλλογο KIDS SAVE LIVES – ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ σε συνεργασία με Microsoft και Microsoft Azure, με σκοπό να σώσει ζωές! Έχει την δυνατότητα της άμεσης ενεργοποίησης του 112-166 και της τοπικής κοινότητας, με σκοπό την έγκαιρη αντιμετώπιση επειγόντων περιστατικών από τους Πρώτους Ανταποκρινόμενους (First Responders: εκπαιδευμένοι πολίτες και επαγγελματίες υγείας εκτός υπηρεσίας), μέχρι την άφιξη της εξειδικευμένης βοήθειας.

pastedGraphic.png

ΕΘΝΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ ΑΠΙΝΙΔΩΤΩΝ

Η διαδικτυακή εφαρμογή του Χάρτη Απινιδωτών δείχνει στους χρήστες τη θέση των κοντινότερων απινιδωτών για την έγκαιρη χρήση αυτών. Το αρχικό πρόβλημα του “χρόνου” στην αντιμετώπιση των επειγόντων περιστατικών, που κινητοποίησε τα ιδρυτικά μέλη του οργανισμού KIDS SAVE LIVES – ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ, θα αντιμετωπιστεί σε μεγάλο βαθμό από την χρήση της νέας αυτής τεχνολογίας, βελτιώνοντας σημαντικά την αντιμετώπιση των επειγόντων περιστατικών στην Ελλάδα.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.