Οι εκπαιδευτικοί εκπαιδεύονται στις Πρώτες Βοήθειες

Στο σχολείο μας υλοποιήθηκε επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στις Α´ Βοήθειες, την Παρασκευή, 23 Φεβρουαρίου 2024. Την επιμόρφωση ανέλαβαν οι εκπρόσωποι του Σώματος Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών Ρόδου του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, κύριοι Γαλατάς και Σπανός και η κυρία Νικολοπούλου.

Η εκδήλωση έγινε στο πλαίσιο της Αυτοαξιολόγησης της Σχολικής Μονάδας, (Άξονας 8) και οργανώθηκε από τα μέλη της ομάδας Δράσης του έργου: «Εσωτερική επιμόρφωση και επαγγελματική ανάπτυξη εκπαιδευτικών», Συριανίδη Στράτο, συντονιστή, Ρεϊση Φλώρα και Κούκουλα Γεωργία, μέλη.

Με εύγλωττο και παραστατικό τρόπο οι επιμορφωτές μας εισήγαγαν στις βασικές πρώτες βοήθειες και συγκεκριμένα στα παρακάτω:

• Βασικές Αρχές Πρώτων Βοηθειών και Διάσωσης (Άμεσες Ενέργειες, Κλήση για Βοήθεια, Τηλέφωνα Άμεσης Ανάγκης)
  • Αρχική Προσέγγιση τραυματία και ασθενούς (έλεγχος επιπέδου συνείδησης, έλεγχος αναπνοής, έλεγχος σημείων κυκλοφορίας και  τοποθέτηση σε θέση ανάνηψης),
  • Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση (ΚΑΑ) ενηλίκου (εμφυσήσεις με μαντηλάκι προσώπου, εμφυσήσεις με μάσκα εμφυσήσεων)
  • Αντιμετώπιση πνιγμονής σε ενήλικα (ΧειριμσμόςHeimlich)

Οι εκπαιδευτικοί επέδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και κάποιοι συμμετείχαν σε αναπαράσταση των παραπάνω τεχνικών με την καθοδήγηση των επιμορφωτών.

Επιπλέον, οι επιμορφωτές μας προμήθευσαν με τα παρακάτω Τηλέφωνα Άμεσης Ανάγκης:

• Ευρωπαϊκός Αριθμός Έκτακτης Ανάγκης: 112
  • Εθνικό Κέντρο Άμεσης Βοήθειας: 166
  • Άμεση Δράση Αστυνομίας: 100
  • Πυροσβεστική Υπηρεσία: 199
  • Λιμενικό Σώμα: 108
  • Κέντρο Δηλητηριάσεων: 210.77.93.777

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.