Παρουσίαση Project Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Το σχολείο μας την Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024 συμμετείχε στην παρουσίαση εκπαιδευτικών project ρομποτικής που πραγματοποιήθηκε στο 7ο Γυμνάσιο Ρόδου. Σε αυτή την παρουσίαση έλαβαν μέρος αρκετά σχολεία της Δωδεκανήσου τόσο δια ζώσης όσο και εξ αποστάσεως.

Τα παιδιά που συμμετείχαν στην παρουσίαση ήταν οι Δερμιτζάκης Κωνσταντίνος, Γιούλη Αθανασία & Γεωργάς-Σπανός Εμμανουήλ από το Γ2 και οι Γούσιος Λάζαρος & Γούσιου Μαρία από το Α2, υπό την επίβλεψη των εκπαιδευτικών πληροφορικής του σχολείου μας Δανιήλα Σταμάτη και Μοσχούς Νικόλαο.

Παρουσιάσαμε 2 κατασκευές μας. Η πρώτη αφορούσε ένα ρομπότ που κινείται με βήματα και σταματά όποτε ανιχνεύει εμπόδιο. Η δεύτερη αφορά την προσαρμογή αισθητήρων σε μπουφάν ώστε να ανιχνεύει εμπόδια και να εκπέμπει ηχητικά σήματα ανάλογα της απόστασης και της πλευράς που εμφανίζεται ένα εμπόδιο. Το μπουφάν θα μπορούσε να βοηθήσει άτομα με σοβαρά προβλήματα όρασης.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.