Εικονομαχία – στο πλαίσιο της Βυζαντινής Ιστορίας

Δράση εικονομαχίας στα πλαίσια

του μαθήματος της Βυζαντινής Ιστορίας

Μία εξαιρετική εμπειρία είχαν οι μαθητές/τριες του τμήματος Β4 στις 17 Μαΐου 2023 στο πλαίσιο του μαθήματος της Βυζαντινής Ιστορίας. Χρησιμοποιώντας τις νέες τεχνολογίες και αξιοποιώντας τα εκπαιδευτικά προγράμματα του Ιδρύματος Αικατερίνης Λασκαρίδη, οι μαθητές/τριες αντιλήφθηκαν συζητώντας με την υπεύθυνη της δράσης, φιλόλογο, Ιωάννα Λεντή, πως η τέχνη δεν μπορεί να μείνει ανεπηρέαστη από γεγονότα και πεποιθήσεις. Αντιθέτως, συχνά χρησιμοποιείται ως μέσο προπαγανδισμού ιδεών και πρακτικών.

Ευχαριστούμε θερμά το Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη και την Δρ. Βυζαντινής Ιστορίας και Τέχνης, κυρία Ειρήνη Πάνου, για την επιστημονικά άρτια και συνάμα κατανοητή στους μαθητές/τριες παρουσίαση σπουδαίων αρχιτεκτονικών και άλλων εικαστικών έργων βυζαντινής τέχνης, με έμφαση στην περίοδο της εικονομαχίας.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.