Γιορτή της κρέπας – Vive la chandeleur

Στα πλαίσια του μαθήματος της γαλλικής γλώσσας, με αφορμή τον εορτασμό της Chandeleur στην Γαλλία στις 2 Φεβρουαρίου, μέρα που είναι γνωστή ως ημέρα της κρέπας, οι μαθητές των γαλλόφωνων τμημάτων του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μια σημαντική παράδοση του γαλλικού πολιτισμού. Η μέρα αυτή δηλώνει το τέλος του χειμώνα και ταυτόχρονα σηματοδοτεί την άφιξη της άνοιξης. Κάθε χρόνο σε κάθε σπίτι στη Γαλλία την ημέρα της Chandeleur αναβιώνει το έθιμο της παρασκευής κρέπας, καθώς σύμφωνα με την παράδοση, εάν εκείνη την ημέρα δεν παρασκευάζονταν κρέπες, δεν θα πήγαινε καλά η σοδειά του σιταριού. Παράλληλα λοιπόν με την μορφοσυντακτική και γραμματολογική προσέγγιση της γαλλικής γλωσσας, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να την προσεγγίσουν και διαπολιτισμικά. Αφού πρώτα παρακολούθησαν σχετική προβολή, αναβίωσαν το έθιμο και γεύτηκαν γλυκές κρέπες!!! Vive la chandeleur!!!!

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.