Όταν η ειδική αγωγή συναντάει τη γενική

Διαφοροποιημένη Συνδιδασκαλία – “Όταν η ειδική αγωγή συναντάει τη γενική”

Στις 11/01/2024, ημέρα Πέμπτη, πραγματοποιήθηκε στο 5ο γυμνάσιο Ρόδου καινοτόμος δράση και συγκεκριμένα διαφοροποιημένη συνδιδασκαλία, κατά την τέταρτη και πέμπτη διδακτική ώρα, στο πλαίσιο της αυτοαξιολόγησης του εκπαιδευτικού έργου του σχολείου για τους άξονες 1, που αφορά στη διδασκαλία, τη μάθηση και την αξιολόγηση, και 8, που σχετίζεται με την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών.

Ιδού οι εντυπώσεις μαθητών και εκπαιδευτικών:

“Όταν η ειδική αγωγή συναντάει τη γενική, τότε διαφορετικότητα και ομοιότητα δεν απέχουν μεταξύ τους, όπως διδάσκεται στην τρίτη ενότητα της νεοελληνικής γλώσσας της γ´ γυμνασίου: “Είμαστε όλοι ίδιοι, είμαστε όλοι διαφορετικοί”. Αυτό ήταν και το θεματικό πλαίσιο της δράσης και το εφαλτήριο, για να μορφοποιηθεί η σύλληψη και η υλοποίηση του εν λόγω εγχειρήματος, με την εφαρμογή της διαφοροποιημένης διδακτικής μεθοδολογίας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γ3 τμήματος του 5ου γυμνασίου Ρόδου έγιναν αποδέκτες οπτικοακουστικού και έντυπου υλικού, με θέμα την προσφυγική κρίση στην Ελλάδα, την ανθρωπιστική προσέγγιση και τον ρόλο της κοινότητας. Με σημείο εκκίνησης το τραγούδι του Τζον Λένον “imagine” και οδηγό τις προβολές και τα κείμενα για πρόσφυγες παρελθόντων και νεότερων χρόνων, οι μαθητές και μαθήτριες άκουσαν, είδαν, έμαθαν, ευαισθητοποιήθηκαν, αντιλήφθηκαν και τοποθετήθηκαν κριτικά ως προς το θέμα της προσφυγικής κρίσης και της ανθρωπιστικής προσέγγισης, σε ένα καθ΄ όλα ενεργητικό περιβάλλον με συμμετοχικές διαδικασίες. Ενταγμένοι σε ομάδες με διακριτούς ρόλους, οι μαθητές/τριες έγιναν οι ίδιοι διαφορετικοί και συνάμα ένα με το σύνολο, βιώνοντας τα πάθη και τις ελπίδες των προσφύγων, αναδεικνύοντας ανάγκες, πόθους και επιθυμίες. Εύγε Γ3 για τη ανταπόκρισή σας, υπό την σκέπη της κ. Κούκουλα Γεωργίας, φιλολόγου ειδικής αγωγής και της κ. Σαχλού Ευστρατίας, φιλολόγου γενικής παιδείας, με την αμέριστη συμπαράσταση του Διευθυντή του 5ου γυμνασίου Ρόδου, κ. Χατζηνικόλα Μιχαήλ, τη στήριξη της Συμβούλου παιδαγωγικής ευθύνης του σχολείου μας, κ. Μουλά Ευαγγελίας και φυσικά την αγάπη όλων των φιλολόγων της σχολικής μονάδας!”

Κατεβάστε τα ακόλουθα αρχεία:

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.