Yιοθέτηση του Αρχαίου Θεάτρου της Λίνδου

Το 5ο Γυμνάσιο Ρόδου υιοθετεί

το Αρχαίο Θέατρο της Λίνδου

Το 5ο Γυμνάσιο Ρόδου είχε την ευκαιρία μέσω των εκπαιδευτικών δράσεων του σωματείου «Διάζωμα» να έρθει σε επαφή με τον χώρο του αρχαίου θεάτρου ως χώρο αρχιτεκτονικής και κοινωνικοπολιτισμικής σημασίας. Συγκεκριμένα, κατά το διδακτικό έτος 2022 – 2023 οι μαθήτριες και οι μαθητές του τμήματος Γ2 του σχολείου μας δημιούργησαν ψηφιακά προϊόντα που αφορούν στο Αρχαίο Θέατρο της Λίνδου.

Οι μαθητές/τριες, με την καθοδήγηση της φιλολόγου, Ιωάννας Λεντή, μελετώντας το κατάλληλο υλικό διαπίστωσαν πως το θέατρο ως αρχιτεκτόνημα είχε συγκεκριμένη δομή, ενώ συγκεκριμένος ήταν και ο κοινωνικοπολιτικός ρόλος των ατόμων που παρακολουθούσαν τις παραστάσεις από συγκεκριμένες θέσεις αυτού μαζί με το υπόλοιπο πλήθος. Διαπίστωσαν, επίσης, ότι ο τόπος κατασκευής του θεάτρου είχε άρρηκτη σχέση με τον συνολικό «πολεοδομικό» σχεδιασμό της πόλης.

Όλα αυτά σε συνδυασμό με μία συνοπτική αναδρομή στην κλασική, ελληνιστική και ρωμαϊκή ιστορία του νησιού αποτέλεσαν σπουδαίο βίωμα για τους μαθητές/τριες, που ήρθαν σε επαφή με έναν άλλο τρόπο προσέγγισης της τοπικής ιστορίας και ένα διαφορετικό πρίσμα μελέτης του τόπου και του πολιτισμού του, πνευματικού και υλικού.

Ενθουσιώδεις και δημιουργικοί οι μαθήτριες και οι μαθητές μας προχώρησαν στην δημιουργία ξενόγλωσσου οδηγού, αφίσας αλλά και e-book  για το αρχαίο θέατρο της Λίνδου κερδίζοντας έπαινο για τη συμμετοχή τους στην εξαιρετική εκπαιδευτική δράση «Υιοθεσία αρχαίων θεάτρων. Μαθητές ξεναγούν μαθητές στα αρχαία θέατρα», που διοργανώνει το σωματείο «Διάζωμα», το οποίο και ευχαριστούμε θερμά για την συνεργασία.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.