Συνάντηση Γονέων & Κηδεμόνων Μαθητών/τριών Α Τάξης

Το Σάββατο 04 Νοεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 5ου Γυμνασίου Ρόδου συνάντηση-συζήτηση με τους γονείς & κηδεμόνες των μαθητών & μαθητριών της Α΄τάξης.

Στη συνάντηση μίλησαν:

• Χρυσανθή – Δερμιτζάκη Σέβα, Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων
  • Χατζηνικόλας Μιχάηλ, Διευθυντής του σχολείου
  • Σωτηράκη Μαρία, Υποδιευθύντρια του σχολείου
  • Κωβιού Αναστασία, Υποδιευθύντρια του σχολείου
  • Τετράδη Ευαγγελία, Εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής
  • Παπαδοπούλου Αικατερίνη, Εκπαιδευτικός Αγγλικής Φιλολογίας
  • Ρεΐση Φλώρα, Εκπαιδευτικός Τμήματος Ένταξης
  • Κουκούλα Γεωργία, Τμήματος Ένταξης & ΕΔΥ

Η πρόεδρος του συλλόγου κ. Χρυσανθή αναφέρθηκε στο τρόπο λειτουργίας του συλλόγου και ο Δ/ντης κ. Χατζηνικόλας ανέλυσε θέματα που αφορούν στη λειτουργία της σχολικής μονάδας. Ειδικότερα, αναφέρθηκε στο τρόπο επικοινωνίας του σχολείου με τους γονείς και τους κηδεμόνες κι ανέλυσε κάποια σημεία του εσωτερικού κανονισμού λειτουργίας του σχολείου που αφορούν την προσέλευση και αποχώρηση των μαθητών/τριών καθώς και ζητήματα που έχουν να κάνουν με την ασφάλεια των μαθητών/τριών κατά την παραμονή τους στο σχολείο. Η κ. Σωτηράκη και η κ. Κωβιού επεσήμαναν τους τρόπους επίτευξης της επιτυχίας ενός μαθητή/τρίας, δίνοντας παράλληλα συμβουλές στους κηδεμόνες προς αυτήν την κατεύθυνση. Κατόπιν η κ. Τετράδη επεσήμανε τη σημασία της πειθάρχησης σε ότι αφορά τις υποχρεώσεις των μαθητών/τριών σχετικά με τις εκδηλώσεις του σχολείου όπως λόγω χάρη οι παρελάσεις, καθώς και στον κώδικα ενδυμασίας κατά τη διάρκεια του μαθήματος της γυμναστικής. Στη συνέχεια έλαβε το λόγω η κ. Παπαδοπούλου η οποία είχε την ευθύνη συντονισμού της συζήτησης, αναλύοντας τον τρόπο απόκτησης πιστοποιητικών εκμάθησης της αγγλικής γλώσσας. Τέλος οι κ. Ρεΐση και Κουκούλα αναφέρθηκαν στο τρόπο λειτουργίας του Τμήματος Ένταξης και της Επιτροπής Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.) αντίστοιχα.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.