ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ Π.Ε.Β.

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας

Ο 2ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας Γυμνασίου είναι πραγματικότητα. Όλες οι σχετικές οδηγίες για την δήλωση μαθητών/τριων της Γ’ τάξης περιέχονται στην σχετική ανακοίνωση ΕΔΩ.

Συνοπτικά:

Ύλη Διαγωνισμού Κρίσιμες Ημερομηνίες
Η ύλη στην οποία θα διαγωνιστούν οι μαθητές/τριες είναι:
Η διδακτέα ύλη της Γ Γυμνασίου, όπως ορίζεται από την 109533/Δ2 9-9-2022, και συγκεκριμένα τα κεφάλαια 1 (1.1, 1.2), 2 (2.1, 2.2), 5 (5.1, 5.2, 5.3, 5.4, 5.5, 5.6) και 7 (7.1, 7.2) του σχολικού βιβλίου συμπεριλαμβανομένων και όλων των εικόνων, διαγραμμάτων ασκήσεων, προβλημάτων και παραθεμάτων, καθώς και των προσαρτημένων κειμένων. Ο διαγωνισμός θα περιλαμβάνει περίπου 50-70 ερωτήσεις κλειστού τύπου.
03/05/2023
Λήξη Δηλώσεων συμμετοχής σχολείων
17 Μαΐου 2023
Διεξαγωγή του διαγωνισμού

Για να μπορέσουν να συμμετέχουν οι μαθητές, πρέπει οπωσδήποτε να:

α. έχουν λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (user@sch.gr, ισχύει το ίδιο και για Δημόσια ή Ιδιωτικά Σχολεία)

β. να έχουν εισέλθει τουλάχιστον μία φορά στην ηλεκτρονική πλατφόρμα e-me με αυτόν το λογαριασμό πριν την αποστολή από εμάς της πρόσκλησης στην κυψέλη του διαγωνισμού

γ. να κάνουν αποδοχή της πρόσκλησης στην πλατφόρμα

Ευελπιστούμε πως και αυτός ο διαγωνισμός θα αποτελέσει αφορμή για την αναβάθμιση της Βιολογίας και θα αγκαλιαστεί από μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς Βιολόγους.

Η Οργανωτική Επιτροπή
του ΠΔΒ 2023

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.