On-line βιωματικό εργαστήριο για την καταπολέμηση του ρατσισμού

On-line Βιωματικό Εργαστήριο για την

Καταπολέμηση του Ρατσισμού

Στις 16 Μαρτίου στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Χατζηνικόλα Παρασκευή και συγκεκριμένα στην ενότητα με θέμα το Ρατσισμό, οι μαθητές του τμήματος Γ2 συμμετείχαν σε ένα βιωματικό online εργαστήριο για την καταπολέμηση του ρατσισμού, των προκαταλήψεων και του σχολικού εκφοβισμού. Οι μαθητές με αφορμή και έμπνευση την υποψήφια για Όσκαρ ταινία New Boy, με πρωταγωνιστή έναν μικρό πολιτικό πρόσφυγα από την Αφρική, προβληματίστηκαν και δημιούργησαν με ενσυναίσθηση έναν καμβά σκέψεων για τον μικρό πρωταγωνιστή, αλλά και για όλους εκείνους που δέχονται αρνητική κριτική. Το εργαστήριο πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τον κ. Τσάπελη Αθανάσιο, συνιδρυτή της εκπαιδευτικής πλατφόρμας edushorts.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.