Επίσκεψη στην κοιλάδα του Αίθωνα

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην

κοιλάδα του Αίθωνα στον Αρχάγγελο

Σήμερα, Τρίτη 10/5/22 πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών των τμημάτων Α1 και Α5 στην κοιλάδα του Αίθωνα στον Αρχάγγελο. Στη διάρκεια της επίσκεψης έγινε για πρώτη φορά χρήση της πρωτότυπης εφαρμογής AR, discover aethonas, που προορίζεται για εκπαιδευτική και τουριστική χρήση στο πλαίσιο της αειφορίας. Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με το πλούσιο οικοσύστημα της περιοχής του Αίθωνα, που συνδέεται με την αειφορική μεσογειακή διατροφή. Στην περιπατική διαδρομή συνάντησαν ζυδιές, το ψαράκι του γλυκού νερού “γκιζάνι”, καβουράκια του γλυκού νερού, αρκετά βότανα και φρούτα της μεσογειακής διατροφής και γενικότερα ένα πλούσιο οικοσύστημα. Στο τέλος της εκδρομής έγινε στάση στο σύλλογο προστασίας μικρόσωμων αλόγων “Φαέθων”, μιας σπάνιας αρχαίας φυλής αλόγων.

Οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν και συνόδεψαν τους μαθητές ήταν η κυρία Χατζηνικόλα Χ., η κυρία Διακοσάββα Ε. και ο κύριος Γιακουμάκης Γ.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.