Ενημερωτική εκδήλωση για την αιμοδοσία

Την Παρασκευή, 16/2/2024, το σχολείο μας είχε την ιδιαίτερη χαρά να υποδεχτεί τον πρόεδρο του Συλλόγου Αιμοδοτών Ρόδου «ΑΓΙΟΣ ΕΦΡΑΙΜ» κο Βασίλη Νικολή, στο πλαίσιο ενημερωτικής εκδήλωσης για την αιμοδοσία.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν πληροφορίες  για  τη διαδικασία της αιμοδοσίας και  την τεράστια σημασία που έχει για τη σωτηρία ανθρώπινων ζωών, τους λόγους που την καθιστούν απαραίτητη, αλλά και για τα οφέλη που προκύπτουν για τον οργανισμό και την υγεία των ίδιων των αιμοδοτών. Τα παιδιά παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την ενημέρωση και συμμετείχαν ενεργά εκφράζοντας τις απορίες τους.

Οι υπεύθυνες συντονισμού της εκδήλωσης, κες Ρεΐση Φλώρα και Παπασταθοπούλου Γεωργία, ευχαριστούμε θερμά το Σύλλογο Αιμοδοτών Ρόδου για την ανταπόκριση στο κάλεσμά  μας και τις γνώσεις που μας προσέφεραν,  αλλά κυρίως για το όμορφο μήνυμα της αλληλεγγύης και της προσφοράς προς το συνάνθρωπο.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.