Απολογισμός Θεατρικής Παράστασης ΔΟΝ ΖΟΥΑΝ

Εντυπώσεις μαθητών/τριών που συμμετείχαν

στη Θεατρική Ομάδα 2022-2023

Οι μαθητές/ριες που συμμετείχαν στην Θεατρική Ομάδα μιλούν για τις εμπειρίες τους.

• Σταματία Βαμβακά / “Άγαλμα” & “Ντον Αλόνσο”

Με το που άκουσα ότι γινόταν κάποιο θεατρικό, ενθουσιάστηκα γιατί πίστευα ότι θα ήταν μια υπέροχη εμπειρία και έτσι αποδείχτηκε!! Ήμουν πολύ ενθουσιασμένη στην πρώτη μας ομαδική συνάντηση που επιλέγαμε τι έργο θα παίζαμε και γνωριζόμασταν μεταξύ μας καλύτερα. Πραγματικά, τα χρόνια του γυμνασίου θα μου μείνουν για ακόμη έναν λόγο αξέχαστα, γιατί μέσα από αυτό μάθαμε να συνεργαζόμαστε ομαδικά και να ξεπερνάμε τις δυσκολίες που μπήκαν στον δρόμο μας… Απλά αυτό που έζησα μπορεί να αποδοθεί με 7 λέξεις «Αυτή η εμπειρία θα μου μείνει αξέχαστη!!!».

• Αχιλλέας Βογιατζής / “Ντον Ζουάν”

Είχα ενδιαφερθεί από την αρχή, μόλις άκουσα ότι θα γινόταν ένα θεατρικό, φαντάστηκα ότι θα είχε πλάκα και μπήκα. Όμως τελικά, ήταν ακόμα καλύτερο απ’ ό,τι φανταζόμουν. Οι στιγμές που πέρασα με την υπόλοιπη ομάδα, ήταν από τις καλύτερες στη ζωή μου, περάσαμε τέλεια, γελάσαμε, στεναχωρηθήκαμε, αγχωθήκαμε, περάσαμε υπέροχα όμως! Ήταν μια υπέροχη εμπειρία.

• Κατερίνα Ζαλάχα / “Σγκαναρελ

Μου είχε αναφέρει ο κ. Βανικιώτης πέρσι πως θα ήθελε να ανεβάσει το σχολείο ένα θεατρικό και του είχα πει πως μου άρεσε όλο αυτό σαν ιδέα, αλλά δεν το πήρα πολύ σοβαρά, γιατί δεν πίστευα πως θα συμβεί, όμως τελικά συνέβη και ήταν κάτι που δημιουργήθηκε από εμάς και αυτό το κάνει τόσο ξεχωριστό. Μπορεί να σκεφτήκαμε να τα παρατήσουμε όταν βλέπαμε παιδιά να φεύγουν, αλλά χαίρομαι που δεν συνέβη, γιατί όταν ανεβήκαμε στην σκηνή και καταφέραμε να πραγματοποιήσουμε τον στόχο μας, το μόνο που σκεφτόμουν είναι πως τα καταφέραμε. Μπορώ να πω πως αυτή την χρονιά γνώρισα καινούργια άτομα, κοινωνικοποιήθηκα και έμαθα να συνεργάζομαι καλύτερα μέσα από το θεατρικό και  νομίζω πως αυτή η εμπειρία δεν θα ξεχαστεί από κανέναν μας!

• Βάσια Καραλάζου / “Ραγκοτεν”

Ήταν μια αξέχαστη εμπειρία, παρόλο που δεν ήμουν από την αρχή στο θεατρικό. Όσες πρόβες πρόλαβα να κάνω πάντως ήταν πολύ ευχάριστες και πάντα γυρνούσα σπίτι με ένα χαμόγελο. Η παράσταση πήγε πολύ καλύτερα από ό,τι περιμέναμε και θέλω να πω συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που πήραν μέρος και στους καθηγητές μας που πραγματοποίησαν αυτή την παράσταση!! Καταφέραμε να συνεργαστούμε όλοι σαν ομάδα και αυτό φάνηκε πολύ στο αποτέλεσμα.

• Ευαγγελία Κωνσταντίνου/Λαβιολετ

Ήταν μια εμπειρία που σίγουρα δεν πρόκειται να ξεχάσω, το γέλιο στις πρόβες, το φαγητό που τρώγαμε, το άγχος την ημέρα της παράστασης …… Σίγουρα είναι μια εμπειρία που δεν την μετανιώνω. Συνεργάστηκα με άτομα που δεν ήξερα αν θα μπορώ, αλλά τα καταφέραμε όλοι μαζί !!!!! Βγήκε ένα πολύ όμορφο αποτέλεσμα στο τέλος και νιώθω πολύ περήφανη για όλους μας ! Φυσικά ευχαριστώ την κ. Παπαδοπούλου και τον κ. Βανικιώτη για την βοήθεια και την εμπειρία αυτή που μας έδωσαν απλόχερα !!!!

• Ντάσιου Φένια / “Ντον Ζουάν”

Χαίρομαι που κατάφερα να είμαι μέρος αυτής της εμπειρίας, ήταν κάτι που όλοι βάλαμε πολύ χρόνο και ιδρώτα για να τα καταφέρουμε, ήταν κάτι που ευχαριστήθηκα πολύ και ήταν μια νέα εμπειρία για όλους μας, χάρηκα που μοιράστηκα πολλές ωραίες στιγμές με την ομάδα.

• Γαβριέλλα Ντελλάκη / “Σαρλότ” & “Φάντασμα”

Ήταν πραγματικά μια αξέχαστη  εμπειρία και θέλω να ευχαριστήσω την κυρία Παπαδοπούλου και τον κύριο Βανικιώτη που πήραν αυτήν την πρωτοβουλία. Υπήρχαν πολλά σκαμπανεβάσματα, αλλά, παρόλα τα εμπόδια που βρέθηκαν μπροστά μας, τα καταφέραμε. Μέσα από το θεατρικό αντλήσαμε πολλά πράγματα, γιορτάσαμε γενέθλια και φάγαμε πολλά μπισκότα. Πιστεύω πως το θεατρικό μας έφερε πιο κοντά και μας έδωσε πολλές ευχάριστες αναμνήσεις. Θα μου λείψετε όλοι.

• Μαγδαληνή Τζόγια / “κ. Ντίμανς”

Ήταν μια εμπειρία από την οποία αποκομίσαμε σημαντικά πράγματα. Μάθαμε ότι για να πετύχεις ένα στόχο χρειάζεται υπομονή, επιμονή και θέληση. Μάθαμε τα οφέλη της συνεργασίας και της  ομαδικότητας. Ευχαριστώ!

• Αναστασία Φωτεινού / “Γκουσμαν”

Ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία. Εγώ μπορεί να μην ήθελα από την αρχή να μπω στο θεατρικό, αλλά μετά άλλαξα γνώμη, πέρασα πολύ ωραία με όλους και χάρηκα πολύ που μπήκα στο θεατρικό. Ήταν μια εμπειρία που δεν θα ξεχάσω ποτέ.

• Μαρία Χατζοπούλου Μουσάτ / “Ντόνα Ελβίρα”

Η εμπειρία ήταν αξέχαστη! Με το που είχα ακούσει ότι θα γίνει ένα θεατρικό στο σχολείο μας, ήξερα ήδη πως ήθελα να παίξω σε αυτό. Μετά από μήνες δουλειάς, δυσκολίας, αναστεναγμών και ώρες ατελείωτες προσπαθώντας να φτιάξουμε κάτι που θα μείνει στις αναμνήσεις μας για πάντα, τα καταφέραμε. Μέσα από αυτή την υπέροχη εμπειρία έμαθα τι σημαίνει συνεργασία και πάθος για κάτι που θέλεις να δημιουργήσεις. Ομολογώ δεν ήταν μια εύκολη δουλειά, ήθελα να αποχωρήσω σε πολλά σημεία της χρονιάς και πολλές φορές είχα αναρωτηθεί αν θα καταφέρναμε να πραγματοποιήσουμε αυτό το έργο. Θέλω όμως να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τα παιδιά που με έκαναν να νιώθω άνετα και όμορφα κατά την διάρκεια που κάναμε πρόβες και τους καθηγητές που μας “έσπρωξαν” για το καλύτερο. Ευχαριστώ πολύ για αυτή την μοναδική εμπειρία!

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.