O ποιητής Σουλεϊμάν Αλάγιαλη Τσιαλίκ στο 5ο Γυμνάσιο

Το 5ο Γυμνάσιο Ρόδου είχε την τιμή και τη χαρά να φιλοξενήσει στο χώρο της Βιβλιοθήκης τον αγαπημένο ποιητή Σουλεϊμάν Αλάγιαλη Τσιαλίκ στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Ποίησης.

Ο ποιητής συνομίλησε με μαθητές και των τριών τάξεων του Γυμνασίου, οι οποίοι αποτελούν μέλη του μαθητικού ηλεκτρονικού περιοδικού ΤΑ ΓΕΡΑ ΜΟΛΥΒΙΑ που από φέτος κυκλοφορεί στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στην ποίηση του καλεσμένου και να εκφράσουν εύστοχες ερωτήσεις – παρατηρήσεις για την ποίηση γενικότερα.

Η δια ζώσης επαφή των μαθητών με σημαντικούς εκπροσώπους του είδους ρίχνει τον σπόρο για δημιουργική έκφραση και για μια αγαπητική σχέση με τη λογοτεχνία γενικότερα.

Το 5ο Γυμνάσιο ευγνώμον για την παρουσία, ευχαριστεί θερμά τον ποιητή για την ευγενική αποδοχή της πρόσκλησης, καθώς και για τη δωρεά της τελευταίας ποιητικής του συλλογής “Προσεγγίσεις μετά την απόσταση” στη σχολική Βιβλιοθήκη.
Την εκδήλωση συντόνισαν οι υπεύθυνες φιλόλογοι κ. Ματσίγκου Αντωνία, Διακοσάββα Εμμανουέλα και Καραμανώλη Ειρήνη.

Το 2ο τεύχος του ηλεκτρονικού περιοδικού ΤΑ ΓΕΡΑ ΜΟΛΥΒΙΑ θα είναι αφιερωμένο σε δημιουργικές εργασίες των μαθητών και μπορείτε να το διαβάσετε στην ιστοσελίδα του σχολείου.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.