Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητα για το eTwinning έργο:”CHANGE MAKERS”

Απονομή  Ευρωπαϊκής Ετικέτας Ποιότητας για το eTwinning έργο: “CHANGE MAKERS”!

Νέα διάκριση για το 5ο Γυμνάσιο Ρόδου!

Απονομή  Ευρωπαϊκής Ετικέτας Ποιότητας για το eTwinning έργο

“CHANGE MAKERS”!

Η εργασία της συντονίστριας του project:“Change Makers, Women Scientists Throughout Centuries”, κυρίας Ιωάννας Λεντή, και των εκπαιδευτικών που συμμετείχαν στο έργο, κ. Γιαλλούρη Νικολέτας, κ. Καλούτσα Κατερίνας, κ. Κούκουλα Γεωργίας, κ. Ρεΐση Φλώρας και κ. Σαχλού Ευστρατίας»,  οι εργασίες των 89 μαθητών του σχολείου μας (E-books, comics, power point presentations, artificial intelligence narrations, online voting and contests) και η συνεργασία με τα σχολεία   Bursa Anadolu Lisesi και Nilüfer Anadolu İmam Hatip Lisesi της Τουρκίας, υπό την καθοδήγηση της συνιδρύτριας του έργου, κυρίας Akpinar Pinar, πληρούσαν τα κριτήρια του Πλαισίου Ετικέτας Ποιότητας και έλαβαν υψηλή βαθμολογία.

Οι μαθητές του 5ου Γυμνασίου Ρόδου συμμετείχαν με τα σχολεία – εταίρους  σε ένα ιδιαίτερα απαιτητικό αλλά και ενδιαφέρον πρόγραμμα  και μελέτησαν τη ζωή 20 διακεκριμένων γυναικών, οι οποίες διέπρεψαν στο χώρο των επιστημών και συνέβαλαν καθοριστικά όχι μόνο στην περιστολή των έμφυλων στερεοτύπων, αλλά και στην οικουμενική, κοινωνική και επιστημονική πρόοδο.

Θερμά συγχαρητήρια σε μαθητές και εκπαιδευτικούς για την άριστη δουλειά και συνεργασία!

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.