Σχεδιάζω το μέλλον μου – Εκδήλωση Σχολικού Προσανατολισμού

Εκδήλωση Σχολικού Προσανατολισμού – Σχεδιάζω το μέλλον μου

Το Ημερήσιο Γενικό Λύκειο Κρεμαστής, σχολείο πρέσβης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου συνδιοργανώνει εκδήλωση επαγγελματικού προσανατολισμού στη Νέα πτέρυγα του Νεστοριδείου Μελάθρου*το Σάββατο  30.03.2024 στις 17.30.

Εκτός από το ΓΕΛ Κρεμαστής, οργανωτές είναι η Ιερά Μητρόπολη Ρόδου, η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου και  το τμήμα Αεροδιαστημικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Θεματικές και ομιλητές:

• Πώς επιλέγω σπουδές και επάγγελμα

Δομή Λυκείου, Εξεταστικό Σύστημα, Ψυχομετρικά Εργαλεία, Σώματα Ασφαλείας, Σχέδιο  για το Εθνικό Απολυτήριο

Εισηγ.: Δημήτρης Γρηγοριάδης, διευθυντής Γενικού Λυκείου Κρεμαστής

• Σπουδές στην Ελλάδα και στο εξωτερικό

Αναλυτική παρουσίαση Μηχανογραφικού Δελτίου, Σπουδές με υποτροφία

Εισηγ.: Χρήστος Ατλάσης, πιστοποιημένος σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού, διδάκτωρ Ψυχομετρίας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

• Αεροδιαστημική και Τηλεπικοινωνίες: Επαγγέλματα του σήμερα και του αύριο

Εισηγ.: Βάιος Λάππας, πρόεδρος τμήματος Αεροδιαστημικής Επιστήμης και Τεχνολογίας Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

*Η Νέα Πτέρυγα βρίσκεται στην οδό Πάολας Νεστορίδου (πρώην Κω), απέναντι από την δυτική έξοδο του Ξενοδοχείου των Ρόδων (Καζίνο).

Προσθέστε στους σελιδοδείκτες το μόνιμο σύνδεσμο.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.