Change Makers, Women Scientists Throughout Centuries 2022-2023

Change Makers, Women Scientists Throughout Centuries

Οι μαθητές του 5ου Γυμνασίου Ρόδου συμμετείχαν με τα σχολεία Bursa Anadolu Lisesi και Nilüfer Anadolu İmam Hatip Lisesi της Τουρκίας σε ένα ιδιαίτερα απαιτητικό, αλλά και ενδιαφέρον πρόγραμμα με τίτλο “Change Makers, Women Scientists Throughout Centuries”.

Οι μαθητές και των δύο χωρών υπό την καθοδήγηση των ιδρυτριών του έργου Ιωάννας Λεντή και Pinar Unal Akpinar μελέτησαν τη ζωή 20 διακεκριμένων γυναικών, οι οποίες διέπρεψαν στο χώρο των επιστημών και συνέβαλαν καθοριστικά όχι μόνο στην περιστολή των έμφυλων στερεοτύπων, αλλά και στην οικουμενική κοινωνική και επιστημονική πρόοδο.

E-books, comics, power point presentations, artificial intelligence narrations, online voting and contests είναι οι ψηφιακές εργασίες και τα ψηφιακά προϊόντα που παρήγαν στην αγγλική γλώσσα οι μαθητές των δύο χωρών. Έτσι τα οφέλη υπήρξαν πολυεπίπεδα, αφού οι μαθητές παγίωσαν γνώσεις από των χώρο των επιστημών, ανέπτυξαν προσωπική άποψη για το ρόλο των έμφυλων διακρίσεων ως τροχοπέδων προόδου, συνειδητοποίησαν την ανάγκη εγρήγορσης απέναντι σε κάθε διάκριση, αλλά και την ανάγκη καλλιέργειας της ανεκτικότητας και της συλλογικότητας, ενώ εξασκήθηκαν και κέρδισαν γνώση των σύγχρονων ψηφιακών εργαλείων σε περιβάλλον αγαστής συνεργασίας.

Οι μαθητές που συμμετείχαν στο έργο ανήλθαν σε 89 και οι συμμετέχουσες καθηγήτριες ήταν 6: (Αλφαβητικά) Akpinar Pinar, Cetin Nurcan, Gevrek Giliz, Giallouri Nikoleta, Kaloutsa Katerina, Koukoula Georgia, Lenti Ioanna, Reisi Flora, Sachlou Efstratia

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.