Ελεύθερος Χρόνος στο Γυμνάσιο: Φτάνει και για Ξεκούραση;

© Καραμιχάλη Αλεξία, Α1

Ελεύθερος Χρόνος στο Γυμνάσιο: Φτάνει και για Ξεκούραση;

Οι περισσότεροι μαθητές στο Γυμνάσιο έχουν πολύ λίγο ελεύθερο χρόνο. Από τότε που τα σύγχρονα σχολικά βιβλία εκδόθηκαν, σχεδόν όλα τα σχολεία «βομβαρδίζουν» τους μαθητές με ασκήσεις και διαβάσματα. Αυτό έχει και κακές και καλές συνέπειες.

Το καλό είναι ότι οι μαθητές εξασκούνται και στο σπίτι, έχοντας τη δυνατότητα να θυμούνται καλύτερα όσα έμαθαν. Το κακό είναι ότι ο ελεύθερός χρόνος των παιδιών μειώνεται πολύ, αφού τα περισσότερα γυμνασιόπαιδα χρειάζονται και απογευματινά φροντιστήρια, ενώ πολλά άλλα έχουν διάφορες εξωσχολικές δραστηριότητες, όπως ζωγραφική, αθλητισμό, χορό, τραγούδι κ.α.

Επομένως, οι καθηγητές του Γυμνασίου θα ήταν προτιμότερο να μην δίνουν υπερβολικά πολλές εργασίες για το σπίτι, ώστε να αυξηθεί ο ελεύθερος χρόνος των μαθητών, καθώς η υπερκόπωση έχει αρνητικές επιδράσεις τόσο στην προσωπική τους ζωή, όσο και στην πρόοδό τους.

Εικόνες ανακτημένες στις 25/01/2024 από τους διαδικτυακούς τόπους:

2 απαντήσεις στο Ελεύθερος Χρόνος στο Γυμνάσιο: Φτάνει και για Ξεκούραση;

1. ΑΝΤΩΝΊΑ ΚΑΚΑΓΙΆΝΝΗ λέει:

Συμφωνώ απόλυτα με το άρθρο και είναι πολύ ωραίο!

2. Αλέξανδρος Αλβανός λέει:

Πολύ καλή δουλειά