Επίσκεψη στη Φάρμα Ρόδου

© Αλεξιάδου  Δήμητρα & Βορεινάκης Πανορμίτης, Γ1

Η επίσκεψή μας στη ΦΑΡΜΑ ΡΟΔΟΥ – Συνέντευξη με τον ιδιοκτήτη κ. Καλαφατά

Στο πλαίσιο της διδασκαλίας της Γερμανικής Γλώσσας και με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας, κ.  Καμπούρη Αγγελικής & Παπαγιαννούλη Ιωάννη, πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτική εκδρομή, οι μαθητές της Γ΄ τάξης των Γερμανικών, στις 13 Νοεμβρίου 2023, στη Φάρμα Ρόδου (περιοχή Δαματριάς).

Η φιλοξενία του προσωπικού της Φάρμας Ρόδου υπήρξε υποδειγματική. Παρακάτω ακολουθεί η συνέντευξή μας με τον ιδιοκτήτη της Φάρμας, κ. Καλαφατά.

5ο ΓΣ:  Είμαστε από το 5ο ΓΣ Ρόδου και θα θέλαμε να σας πάρουμε μια συνέντευξη σχετικά με τη φάρμα. Πότε και από ποιόν ιδρύθηκε η φάρμα;

– Η φάρμα ιδρύθηκε το 2000 από τους γονείς μου, το Γιώργο και τη Γεωργία  Καλαφατά.

5ο ΓΣ: Φιλοξενούσατε από την αρχή τόσα ζώα;

– Όχι, στην αρχή ξεκίνησε σαν φάρμα με στρουθοκαμήλους, σιγά σιγά προσθέσαμε κάποια ζώα και από το 2015 το κάναμε peting zoo που είναι και σήμερα.

5ο ΓΣ: Ποιες είναι οι δυσκολίες του να φροντίζεις τόσα ζώα;

– Στη φροντίδα δεν υπάρχει μεγάλη δυσκολία, γιατί μαθαίνουμε τα ζώα. Η δυσκολία είναι, αν κάποιο ζώο αρρωστήσει, επειδή έχουμε διαφορετικά είδη και δεν υπάρχουν εδώ κτηνίατροι που να γνωρίζουν, οπότε πρέπει να ψάξουμε στο εξωτερικό.

5ο ΓΣ: Είχατε μεγάλες απώλειες από τις πυρκαγιές και πώς το αντιμετωπίσατε;

-Χάσαμε 22 ζώα από τα 250. Το αντιμετωπίσαμε φέρνοντας καινούρια ζώα και με την αναπαραγωγή των υπολοίπων.

5ο ΓΣ: Έχετε σκοπό να φέρετε κι άλλα ζώα;

-Φέραμε πριν μια βδομάδα το αλπάκα και κάποιες αγελάδες.

5ο ΓΣ: Έχετε μια ευχή για το μέλλον;

-Λιγότερη γραφειοκρατεία.

5ο ΓΣ: Σας ευχαριστούμε πολύ!