Μέτρα προφύλαξης έναντι της διασποράς της εποχικής γρίπης

« Μέτρα προφύλαξης έναντι της διασποράς της εποχικής γρίπης».

Με αφορμή εμφάνισης κρουσμάτων γρίπης σε μαθητές/τριες που φοιτούν σε σχολικές μονάδες ευθύνης σας, σας υπενθυμίζουμε τα μέτρα προφύλαξης έναντι προστασίας και διασποράς του ιού:

• Η εφαρμογή των κανόνων ατομικής υγιεινής v Πλένουμε τα χέρια μας συχνά με σαπούνι και νερό ή με αλκοολούχο αντισηπτικό. Εναλλακτικά χρησιμοποιούμε μαντηλάκια με εμποτισμένα με αλκοολούχο διάλυμα.
  • Αποφεύγουμε την κοινή χρήση μολυβιών, στυλό, μαρκαδόρων ή άλλων προσωπικών αντικειμένων.
  • Καλύπτουμε το στόμα μας όταν βήχουμε ή φταρνιζόμαστε με χαρτομάντιλο ή με τον αγκώνα μας.
  • Απορρίπτουμε αμέσως το χαρτομάντιλο που χρησιμοποιήθηκε στον κάδο απορριμμάτων.
  • Φροντίζουμε για τον αερισμό των αιθουσών διδασκαλίας κατά τα διαλλείματα.
  • Καθαρίζουμε καθημερινά τα θρανία ,κοινόχρηστα αντικείμενα( π.χ. πληκτρολόγια Η/Υ, πόμολα, τηλεφωνικές συσκευές), τουαλέτες.
  • Αποφεύγουμε το συνωστισμό σε κλειστούς χώρους.
  • Αν νοσήσουμε από τη γρίπη, πρέπει να παραμείνουμε σπίτι και να αποφύγουμε τους κλειστούς χώρους και τη στενή επαφή με άλλους, κυρίως με παιδιά και άτομα υψηλού κινδύνου, για χρονικό διάστημα 7 ημερών και οπωσδήποτε ένα 24ωρο μετά την πλήρη απυρεξία.

Ο έγκαιρος εμβολιασμός είναι ο αποτελεσματικότερος τρόπος για να προστατευθεί κανείς από τη γρίπη. Συστήνεται να γίνεται κατά τους μήνες Οκτώβριο – Νοέμβριο, κάθε χρόνο, αλλά μπορεί να συνεχίζεται καθ’ όλη τη διάρκεια της περιόδου γρίπης. Οι περισσότεροι υγιείς άνθρωποι ξεπερνούν τη γρίπη χωρίς να παρουσιάσουν επιπλοκές, ορισμένοι όμως, όπως άτομα που ανήκουν σε ομάδες υψηλού κινδύνου, διατρέχουν μεγαλύτερο κίνδυνο για σοβαρές επιπλοκές από τη γρίπη. Ιδιαίτερη έμφαση στον εμβολιασμό πρέπει να δίνουν οι εκπαιδευτικοί και το λοιπό προσωπικό που στελεχώνουν τα ειδικά σχολεία της εκπαιδευτικής βαθμίδας για το λόγο ότι έρχονται σε επαφή με ευπαθή άτομα ευάλωτα στην εποχική γρίπη.

Σας υπενθυμίζουμε την Αρ. Πρωτ. Δ1α/Γ.Π.οικ.4133 «Οδηγίες σχετικά με τα μέτρα πρόληψης κατά της διασποράς της γρίπης στις Σχολικές Μονάδες και φορείς που προσφέρουν εκπαιδευτικές υπηρεσίες»( ΑΔΑ ΨΠΠΗ465ΦΥΟ-ΑΒΕ) του Υπουργείου Υγείας. Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον εμβολιασμό μπορείτε να βρείτε στην Αριθ. Πρωτ. Δ1α/Γ.Π.οικ.50214 εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας με θέμα «Οδηγίες για την Εποχική Γρίπη 2023-2024 – Αντιγριπικός Εμβολιασμός» (ΑΔΑΨΖΖ2465ΦΥΟ-ΦΙ2). Τέλος παραθέτουμε εικόνα την οποία μπορείτε να αναρτήσετε στους πίνακες ανακοινώσεων, στις αίθουσες διδασκαλίας καθώς και στις τουαλέτες των σχολείων για την υπενθύμιση εφαρμογής των μέτρων προστασίας. Παρακαλούμε για την ενημέρωση των σχολικών μονάδων ευθύνης σας.

Προσθέστε στους σελιδοδείκτες το μόνιμο σύνδεσμο.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.