Ο σχολικός εκφοβισμός

© Κακαγιάννη Αντωνία, Α1

Ο σχολικός εκφοβισμός

Στις μέρες μας όλο και περισσότερα παιδιά δέχονται σχολικό εκφοβισμό. Ο σχολικός εκφοβισμός μπορεί να εκδηλωθεί με πολλούς τρόπους. Ένας από αυτούς είναι η λεκτική βία, όταν δηλαδή χρησιμοποιούνται άσχημα και προσβλητικά λόγια, ενώ άλλος τρόπος είναι η σωματική βία, όπως τα σπρωξίματα και οι χειρονομίες. Μπορεί όμως να είναι και ψυχολογικός, για παράδειγμα η απομόνωση του μαθητή από την παρέα του.

Ο εκφοβισμός είναι ένα πραγματικά άσχημο γεγονός και δυστυχώς δεν περιορίζεται μόνο στο σχολείο. Πλέον η εξέλιξη της τεχνολογίας επιτρέπει στα παιδιά να εκφοβίζουν άλλα παιδιά μέσω του διαδικτύου, καθώς πιστεύουν ότι δεν μπορούν να τους εντοπίσουν και να τιμωρηθούν παραδειγματικά. Για όλους τους παραπάνω λόγους κρίνεται αναγκαίο να προσπαθήσουμε όλοι μαζί για να δώσουμε ένα τέλος στον σχολικό εκφοβισμό.

Εικόνες ανακτημένες στις 24/01/2024 από τους διαδικτυακούς τόπους: