Κακές Σχολικές Επιδόσεις: Τι φταίει;

© Σέντη Μαρία, Γ4

Κακές Σχολικές Επιδόσεις: Τι φταίει;

Οι λόγοι για τους οποίους πολλοί μαθητές δεν τα πάνε καλά στα μαθήματα ποικίλλουν. Αρχικά, είναι λογικό ότι αν δεν τους αρέσουν, δε θα ενδιαφέρονται να τα διαβάσουν. Συνεπώς, θα αδιαφορούν και για τη βαθμολογία τους στο τετράμηνο, αφού ένας καλός μαθητής ασχολείται με όλα τα μαθήματα ανεξαρτήτως της αρεσκείας του. Άλλος ένας λόγος μπορεί να είναι, το ότι είναι επιδέξιοι σε κάτι άλλο, όπως για παράδειγμα κάποιο άθλημα, και γι΄αυτό, θα ήθελαν να ασχοληθούν με αυτό στο μέλλον και όχι με κάτι ακαδημαϊκό. Όμως, ορισμένες φορές, οι μαθητές προσπαθούν αρκετά, αλλά δεν τα καταφέρνουν. Αυτό οφείλεται σε μαθησιακές δυσκολίες, οι οποίες αποτρέπουν τους μαθητές από το να θεωρούν τα μαθήματα σχετικά βατά και επομένως οι προσπάθειές τους στο διάβασμα να είναι αναποτελεσματικές. Τέλος, δεν είναι ασυνήθιστο, να υπάρχουν προβλήματα στο οικογενειακό τους περιβάλλον, τα οποία αποτελούν, φυσικά, εμπόδιο στην καλή επίδοση στα μαθήματα.

Ωστόσο, υπάρχουν τρόποι με τους οποίους οι καθηγητές θα μπορούσαν να κινήσουν το ενδιαφέρον στους μαθητές. Αυτό που χρειάζονται ορισμένοι μαθητές είναι κίνητρο και ενθάρρυνση, και αυτό θα έπρεπε επομένως να κάνουν οι καθηγητές. Θα πρέπει να ενθαρρύνουν τους μαθητές τους με όσο το δυνατόν περισσότερους τρόπους και να μην αφήνουν κανέναν πίσω. Άλλο ένα πράγμα που θα μπορούσαν να εφαρμόσουν είναι να κάνουν το μάθημα πιο χαλαρό, ώστε η ατμόσφαιρα να είναι σχετικά απολαυστική και οι μαθητές να μην έχουν άγχος. Βάσει αυτού, θα μπορούσαν, για παράδειγμα, να κάνουν μικρά παιχνίδια με τους μαθητές καθώς διδάσκουν, έτσι ώστε όχι μόνο να είναι το μάθημα πιο ήρεμο αλλά και οι μαθητές να εμπεδώσουν την ύλη πιο ευχάριστα και αποτελεσματικά. Αυτές, λοιπόν, είναι μερικές από τις μεθόδους με τις οποίες οι μαθητές θα μπορούσαν να δείξουν ενδιαφέρον και θεωρώ πως θα άξιζε την προσπάθεια.

Εικόνες ανακτημένες στις 25/01/2024 από τους διαδικτυακούς τόπους: